3280 A
1940. Pro Patria (Nationalfonden), miniark. FDC-Annulleret BERN 16.VII.40. AFA: 5.500
Kat.nr.:
378
480
3281 O
1941. Bern 750 år i ark med variant i pos. 5. SBK. 120 sfr.
Kat.nr.:
404,x
3282 A
Kat.nr.:
409
480
3283 A
1941-42. 2 bedre miniark. AFA 1700,-
Kat.nr.:
409,15
3284 A
1942. Propagandamærke, 10 Centimes, brun/rød/blå. Variant: mørk farveplet over M i ZUM. Zumstein nr. 254.1.09: 150 CHF. Udtalelse Kurt Trüssel SBPV (1993).
Kat.nr.:
410
3285 A
Kat.nr.:
410-12
3286 A
1942. Pro Patria (Forbundsfest), miniark med flere. Annulleret med særstempel "SCHULE UND KURSE / Luftschutz / Feldpost". På bagsiden dateret 28.7.42.Michel: 400 €
Kat.nr.:
415
260
3287 A
1943. Frimærkejubilæum, miniark. Brev sendt lokalt i LUZERN 1.III.43. Michel: 80 €
Kat.nr.:
421
3288 A
1943. Miniark. AFA 500,-
Kat.nr.:
421
3289 A
1943. GEPH Frimærkeudstilling, miniark med flere. Brev sendt fra WINTERTHUR 26.X-43 til Luzern.
Kat.nr.:
425
3290 A
1943. GEPH Frimærkeudstilling, miniark. Postfrisk og stemplet ZÜRICH 17.IX.43. AFA: 1.050
Kat.nr.:
425

3291 A
1943. Pro Juventute, komplet sæt. Rekommanderet FDC sendt fra BADEN 1.XII.43 toæ København i Danmark. Abnet af den tyske censur. Ankomststemplet KØBENHAVN 15.DEC.43. Sjælden FDC. Michel: 250 €
Kat.nr.:
426-29
3292 A
1944. Pro Patria, komplet sæt. Luftpostbrev sendt fra WATTWIL 23.X.44 til Malmö i Sverige. Åbnet af den tyske censur i Berlin.
Kat.nr.:
433-36
3293 A
1944. Pro Patria, komplet sæt. Rekommanderet brev sendt fra LA TOUR-DE-PEILZ 26.VI.44 til København i Danmark. Passeret censuren. Bagklap mangler.
Kat.nr.:
433-36
3294 A
1945. Velgørenhed, komplet sæt med flere. Rekommanderet brev sendt fra BASEL 3.III.45 til Odda-Hardanger i Norge. Åbnet af den tyske censur i Oslo.
Kat.nr.:
445-46
3295 A
1945. Velgørenhed for Krigsofre, komplet sæt og miniark. Rekommanderet brev sendt lokalt i LUZERN 26.III.45.
Kat.nr.:
445-47
260
3296 A
1945. Krigsofre miniark. AFA 1700,-
Kat.nr.:
447
3297 A
1945. Pro Juventute (Baslerduen), miniark. AFA: 1.200,-
Kat.nr.:
448
3298 A
1945. Pro Juventute (Baslerduen), miniark. Rekommanderet FDC sendt fra BASEL 14.APRIL.1945 til Lausanne. Michel: 150 €
Kat.nr.:
448
3299 A
1945. PAX (Våbenstilstand), komplet sæt. AFA: 3.700,-
Kat.nr.:
449-61
3300 A
1945. PAX (Våbenstilstand), komplet sæt. AFA: 8.200,-
Kat.nr.:
449-61
480
480
3301 A
1945. PAX sæt. AFA 3700,-
Kat.nr.:
449-61
3302 A
1945. PAX sæt. AFA 3700,-
Kat.nr.:
449-61
3303 A
1945. Pro Patria, komplet sæt. AFA: 3.700,-
Kat.nr.:
449-61
3304 A
1945. Pro Patria, komplet sæt. AFA: 8.200,-
Kat.nr.:
449-61
480