Danmark, Førfilateli

Katalognr.

669 A
1841. Brev sendt fra HELSINGÖER 14.8.1841 (ANT If-1) til Bordeaux i Frankrig. Transitstemplet DANEMARCK PAR HAMBOURG og T.T.HAMBURG 17.Aug.41. Ankomststemplet BORDEAUX 24.AOUT.41
Kat.nr.:
670 A
1857. Portobrev sendt fra Hvessinge til Roskilde. Postbehandlet i GLOSTRUP, 17.12.1857, ant. III. Brevet er 2. vægtklasse, sat i porto af 12 Skilling. Påtegnet: "Bedes fremsendt fra Glostrup Station".
Kat.nr.:
671 A
1862. Brev med fuldt indhold sendt fra København til Bordeaux i Frankrig. Rammestempel DÄNEMARK R.2. og diverse transitstempler fra HAMBURG. Ankomststemplet BORDEAUX 16.FEVR.62.
Kat.nr.:
672 A
1869. Adressebrev for 1 pakke sendt fra Roeskilde 6.9.1869 til Fredericia. Vægt 4½ pund. Porto 16 Skilling.
Kat.nr.:
673 O
Kat.nr.:
4600
674 A
Kat.nr.:
675 A
1869. Postbevis fra Skjelskør Postexpedition dateret 12.4.1869. Borgmester Schiørring har idag indleveret 14 Rd til Byfogeden i Korsør.
Kat.nr.: