Grønland

(side 2 af 3)
Katalognr.

1320 A
1945. Danmark befriet sæt. AFA 4800,-
Kat.nr.:
17-25 *
1321 A
1945. Danmark befriet sæt. AFA 8000,-
Kat.nr.:
17-25
1322 A
1945. Danmark befriet ændrede farver sæt, 5 kr. er postfrisk.
Kat.nr.:
20-25a *
1323 A
1945. Danmark befriet ændrede farver sæt.
Kat.nr.:
20-25a *
1324 A
1945. Danmark befriet ændrede farver sæt. AFA 8900,-
Kat.nr.:
20-25a *
1325 O
1950. Gustav Holm, 50 Øre, blå. Brev sendt fra DANEBORG 9.8.53 til Odense i Danmark.
Kat.nr.:
33
1326 A
1950. 2 kr. rød LUX stp.
Kat.nr.:
35
1327 A
1956. Provisorium, 60/40 Øre, blå. Brevkort sendt fra GODTHAAB 9.5.1956 til Wien i Østrig. Ankomststemplet WIEN 26.V.56. Påsat etikette UNBEKANNT og stemplet Zurück/Retour.
Kat.nr.:
37
1328 A
1956. Provisorie sæt x 4. AFA 2400,-
Kat.nr.:
37-38 **
1329 O
1957. Havets Moder i antal. AFA 4200,-
Kat.nr.:
39,a **
1330 O
1958-59. 3 forskellige mærker i antal. AFA 4155,-
Kat.nr.:
40, **
1331 A
1958. 5 kr. grå skib LUX stp. Grønnedal 21.8.1964.
Kat.nr.:
41
1332 O
1963-67. 4 forskellige mærker i antal. AFA 2440,-
Kat.nr.:
62, **
1333 P
HÆFTER. H4 - 12 komplet.
Kat.nr.:
1334 P
HÆFTER. JH1 - 10 komplet.
Kat.nr.:
1335 O
HÆFTER. Private. 1 - 12 komplet.
Kat.nr.:
360
360
1336 O
1927. LykønskningsTelegram. Dateret København den 19.8.1927, og underskrevet af PETER FREUCHEN.
Kat.nr.:
1337 A
1944. Komplet korsbånd sendt fra KØBENHAVN 26.3.44 til Egedesminde. Frankeret med Bølgelinie, 12 Øre, lysgrøn. Ikke almindelig destination for et korsbånd.
Kat.nr.:
1338 A
1947. Ufrankeret brev sendt fra PRØVEN 10.10.1947 via UPERNAVIK 4.11.1947 til København. Brevet er ikke sat i efterporto i Danmark!
Kat.nr.:
1339 A
1952. Adressekort for en pakke 2 kg. sendt fra Horsens, 16.7.1952 til Kutdligssat, DISKOØEN.
Kat.nr.:
1340 A
1952. Ufrankeret FRAGTBREV for 5 baller bindegarn sendt fra Egedesminde den 18. oktober 1952 til Christianshaab.
Kat.nr.:
1341 O
Kat.nr.:
1342 O
1957. Ufrankeret indenrigsbrev sendt lokalt i GODTHAAB 8.4.1957 fra Politiet til skoleder Else Petersen.
Kat.nr.:
1343 A
1958. Ufrankeret indenrigsbrev fra udstedsbestyrer Frits Fencker i Claushavn, afsendt fra CHRISTIANSHÅB 25.6.1958 til Godthåb. Transitstemplet i EGEDESMINDE 26.6.1958.
Kat.nr.:
1344 A
1963. Scottish East Greenland Expedition med autograf af expeditionslederen.
Kat.nr.: