Danmark, Førfilateli

Katalognr.

1121 O
1969. 25 kr. grågrøn i helark. Pålyd. 1250,- AFA 3000,-
Kat.nr.:
74 **
1122 A
Kat.nr.:
3200
1123 A
1812-1828. Kongeligt Tjenestebrev sendt fra Hiørring Amtsstue til Kancelliraad Byfoged Lund til Skagen. Påtegnet "K.T. med Attest fra Hiørring Amtsstue".
Kat.nr.:
1124 A
1835. Privatbefordret brev sendt fra HORBOE, 2.4.1835 til HINGE. Påskrevet: Anbefales Hr. Møller Schultz til Behagelig Besørgelse til Wiborg. Pramdragerbrev?
Kat.nr.:
1125 A
Kat.nr.:
1126 A
1835. Privatbefordret brev sendt fra WIBORG, 24.4.1835 til TRINDERUP. Påskrevet: Bedes fra Hornum snarest muligt besørget til sin Eier. Pramdragerbrev?
Kat.nr.:
1127 A
1837. K.T. brev sendt fra Den kongelige Postdirection til Kriegsrat und Postmeister reichverein pr. Ærøeskøbing, 11.2.1837. Fuld indhold.
Kat.nr.:
1128 A
1839. Brev sendt fra Elkjær til Trinderup pr. Hobro, 5.5.1839. Brevet er forudbetalt, påtegnet "Fr." med 8 Skilling, angivet øverst til højre. Bærepenge/udleveringsgebyr 2 påført med rødkridt.
Kat.nr.:
1129 A
1843. Ufrankeret brev sendt fra KØBENHAVN, 21.7.1843 til Grev Bille Brahe på S Svanholm. Porto København-Roskilde 3 Skilling. Bærepenge til Svanhol 2 Skilling. I alt 5 påskrkevet med rødkridt.
Kat.nr.:
1130 A
1845. Helbrev anvendt som adressebrev sendt fra ALTONA, 28.6.1845 til GRENAA. Stemplet på bagsiden med ANT Ia, K.D.P.A. ALTONA.
Kat.nr.:
1131 A
Kat.nr.:
1132 A
1847. Francobrev sendt fra Frisenborg Apotek i Hammel, 17.3.1847 til København. Brevet er 2. vægtklasse (1½ gange enkeltporto, som var 18 Skilling = 27 Skilling + 1 gebyrskilling.
Kat.nr.:
1133 O
1848. Privatbefordret brev sendt med "Frisenborgposten" 24. 11.1848 til København. På brevets bagside "Fra Skorup Præstegaard". Forklaring fra udstillingssamling omkring den private landpost.
Kat.nr.:
1134 A
1849. LUEBECK, antikva Ig, på portobrev sendt 27.4. til Saxkjøbing. Porto 34 i rødkridt.
Kat.nr.:
1135 A
Kat.nr.:
1136 A
1850. Brev sendt fra LUEBECK, 8.1.1850 via K.D.O.P.A. HAMBURG til Helsingør.
Kat.nr.:
1137 A
1857. Lille Adressebrev sendt fra Dronningmølle, 10. Juli 1857 (indvendig dateret) til Kiøbenhavn. Påskrevet "Hermed en Pakke M. Adressen. Betalt". 2-tal med rødkridt. Ingen postale stempler.
Kat.nr.:
1138 A
Kat.nr.:
480
480
1139 A
Kat.nr.:
1140 A
c.1887. Befalet Beretning fra Strandfoged P. Bjørnlund til Kjær Herredskontor i Nørresundby. Afgangsstemplet HALS. Sendt ufrankeret og sat i normal porto 8 øre.
Kat.nr.: