Tyske Småstater

(side 6 af 9)
Katalognr.

4739 A
SACHSEN. 1851. 2 ngr. lys blålig. AFA 600,-
Kat.nr.:
5
75
75
4740 A
SACHSEN. 1855. 5 ngr. i nuancer. AFA 1500,-
Kat.nr.:
12,a
4741 A
SACHSEN. 1855. 10 ngr. blå. AFA 2200,-
Kat.nr.:
13
4742 A
SACHSEN. 1851-67. Planche med diverse, et par småfejl. AFA 2125,-
Kat.nr.:
4743 A
SCHLESWIG-HOLSTEIN. 1847. LAUENBORG. Foldebrev mærket "frei" med antikva IIb 22.5.1847. Sendt til Niendorf. Påskrevet ½ med rødkridt.
Kat.nr.:
4744 A
SCHLESWIG-HOLSTEIN. 1852. HEILIGENHAFEN, antikva IIb, på francobrev sendt 11.2.1852 til Altona. Stemplet er uden løse typer, men håndskrevet dato og årstal. Brevet er påtegnet 2 med rødkridt.
Kat.nr.:
4745 A
SCHLESWIG-HOLSTEIN. 1860. Portobrev sendt fra LÜTJENBURG (skrevet i Nauhaus), 16.8.1860, ant. III i blå farve, sendt til CISMAR. Transitstemplet OLDENBURG og LEHNSAHN, begge ant. III.
Kat.nr.:
4746 A
SCHLESWIG-HOLSTEIN. ECKERNFÖRDE, antikva VI på KT.m.A. brev sendt 25.6.(1862) til Tellingstedt. Transitstempler HEIDE (blåt) samt Slesvigske og Elmsh.-Itzehoe bureau
Kat.nr.:
4747 A
SCHLESWIG-HOLSTEIN. Lille planche med klassiske mærker i blandet kvalitet.
Kat.nr.:
132
4748 A
SCHLESWIG-HOLSTEIN. 1865. 2 sch. gråblå uden lim. Sign. Pfenninger. AFA 1400,-
Kat.nr.:
24 *
4749 A
SCHLESWIG-HOLSTEIN. 1865. 4 sch. lysbrun i 2 nuancer. AFA 1600,-
Kat.nr.:
25
4750 A
SCHLESWIG-HOLSTEIN. 1779. Tidligt lille brev sendt fra SLESVIG, 1.4.1799 til Glückstadt.
Kat.nr.:
4751 A
SCHLESWIG-HOLSTEIN. 1850-66. Planche med diverse. AFA 4370,-
Kat.nr.:
4752 A
THURN & TAXIS. 1852. 1 sbgr. sort, mørkblålig på klip med blåt nr. stp. 235. AFA 700,-+
Kat.nr.:
4
4753 A
THURN & TAXIS. 1859. 10 sbgr. orange uden stp. garanti. AFA 4500,-
Kat.nr.:
19
4754 A
THURN & TAXIS. 1859. 30 kr. orange med nr. stp. 265. AFA 2500,-
Kat.nr.:
25
280
4755 A
THURN & TAXIS. 1859. 30 kr. orange uden stp. garanti. AFA 2500,-
Kat.nr.:
25
4756 A
THURN & TAXIS. 1865. 1/4 sbgr. sort tyndheder. AFA 4000,-
Kat.nr.:
35
4757 A
THURN & TAXIS. 1865. 1/3 sbgr. grøn tyndhed. AFA 2200,-
Kat.nr.:
36
4758 A
THURN & TAXIS. 1866. 1/4 sbgr. sort. Sign. Pfenniger. AFA 11000,-
Kat.nr.:
45
4759 O
THURN & TAXIS. 1852-66. Planche med diverse lidt blandet kvalitet. AFA 16500,-
Kat.nr.:
315
4760 A
THURN & TAXIS. 1866. Planche farvet gennemstik nogle med fejl uden stp. garanti. AFA 19800,-
Kat.nr.:
4761 A
WÜRTTEMBERG. 1 kr. sort, gullig. Minimalt beklippet i syd. AFA 1.000,-
Kat.nr.:
4762 A
WÜRTTEMBERG. 1851-52. 9 kr. sort, rødlig, Taltype. Smukt bredrandet mærke. AFa 400,-
Kat.nr.:
4
4763 A
WÜRTTEMBERG. 1851. 9 kr. sort, rødlig. AFA 400,-
Kat.nr.:
4