Danmark, Førfilateli

(side 1 af 3)
Katalognr.

1377 A
1771. Meget dekorativt franco brev sendt til København 10. Maj 1771 fra "Byslinggaard??" til København.
Kat.nr.:
1378 A
1792. brev sendt fra FLENSBORG, 6. marts 1792 til Bordeaux. Betalt Franco Hamburg. Liniestempel DÆNNEMARK.
Kat.nr.:
176
1379 A
1800. Prefilbrev med fuldt indhold, dateret 1.8.1800. Sendt fra HAMBORG til Aabenraa. Portopåteg ning "4" i rødkridt.,
Kat.nr.:
1380 A
1823. Cirkulære sendt fra General Post Directionen og lukket med sort stempel.
Kat.nr.:
1381 O
1826. Store Heddinge. Tre prefil breve sendt til København. Det ene til Kammerherre Bülow. De to andre til Vinhandler Luplau.
Kat.nr.:
1382 A
1840. Foldebrev fra ST-VALERY-S-SOMMER, 27.1840 via Lille, T.T. HAMBURG & K.D.P.A: HAMBURG og K.D.P.A. AALBORG, 1.8.1840 til Mandal, Norge. Sændende befordringsvej over Aalborg.
Kat.nr.:
1383 A
1843. Brev sendt fra København 15.5.1843, påskrevet "p.Dampskib". Sendt til Bordeaux. Betalt "franco Hambourg". Dampskibet kan være "Christian VIII", der var indsat på ruten København-Kiel.
Kat.nr.:
1384 O
1846. Planche med to portobreve sendt fra KIØBENHAVN til hhv. Wiborg og Asminderød pr. Fredensborg.
Kat.nr.:
1385 A
1846. Tjenestebrev sendt fra LUNDEN, ant. IIb 2.7.1846 til Tønning. Porto 3 med rødkridt. Sendt til TØNNING. Flot laksegl fra "Köngelich Kirchspielvogt in Lunden."
Kat.nr.:
1386 O
1847. Planche med to breve sendt fra KØBENHAVN, begge afgangsstemplet med ant. III stempel i blå farve. Brevene er sendt til Saxkjøbing. Det ene med streg for kontrolvejning.
Kat.nr.:
1387 A
1847. Portobrev sendt fra BAYONNE, Frankrig, 1. Juli 1847 til København. Transitstemplet i HAMBURG, Th. & T.
Kat.nr.:
1388 A
1849. Portobrev sendt fra KØBENHAVN, 16.1.1849 til Greve Castenschiold til Borreby, Skielskør. Porto i rødkridt 17.
Kat.nr.:
1389 A
Kat.nr.:
1390 A
1850. Delvis betalt brev sendt fra B.P.A. RENDSBURG, 22.5.1850 til FREDERICIA. Betalt "frei Colding". Transitstemplet HADERSLEBEN 23.3.1850. porto 17 skilling.
Kat.nr.:
231
1391 A
1851. MELDORF, antikva IIb, 26.10.1851 til Heide.
Kat.nr.:
1392 A
1852. Portobrev sendt fra HAMBURG 17.9.1852 til Randers. Påtegnet "pr. Jylland" og porto 16 Skilling.
Kat.nr.:
1393 A
Kat.nr.:
1394 A
1857. Brev sendt fra ROUEN, 7.7.1857 til København via Hamburg.
Kat.nr.:
1395 A
1860. Adressebrev for 1 pakke sendt fra HAMBURG til Randers, 11.6.1860. Afgangstemplet HAMBURG / KÖN.DAN.O.P.A., ant. Id. Vægtangivelsse og portopåtegning i rødkridt.
Kat.nr.:
1396 A
Kat.nr.:
1397 A
1861. Brev sendt fra KJØBENHAVN 16.9. til Magron i Frankrig. Rammestempel DÅNEMARK R.2. Transitstemplet HAMBURG 17.9.1861 og BORDEAUX A BAYONNE 20.SEPT.61 samt ankomststemplet MAGRON 20.SEPT.61.
Kat.nr.:
1398 O
1861. Planche med tre pre-fil breve alle sendt med Københavns Fodpost til Hvidovre Sogneraad, Valby.
Kat.nr.:
1399 A
1862. Brev med fuldt indhold sendt fra KJØBENHAVN 18.10. til Paris i Frankrig. Rødt grænsestempel fra FORBACH 21.OCT.62.
Kat.nr.:
1400 A
1864. Brev sendt fra København, stemplet blåt KIØBENHAVN O.P.E., 19.10.1864 til Tønsberg, Norge. Transitstemplet SANDØSUND, 20.10.1864.
Kat.nr.:
1401 A
1865. Adressebrev for 1 pakke, 19 Pund, 15 Qvint sendt fra K.D.O.P.A. LÜBECK, 29.11.(1865) til Nakskov. Portopåtegning 60 i blåkridt.
Kat.nr.: