Danmark, Diverse

(side 13 af 16)
Katalognr.

1923 A
SØNDERJYLLAND. BJERNDRUP (Tinglev) Posthornstempel IIb. Tryksag sendt fra Bjerndrup til Gentofte. Stempel i BLÅ farve.
Kat.nr.:
1924 A
SØNDERJYLLAND. BOVRUP *** (BRO IIb). 1922. Fortegnelse fra Ulykkesforsikringsudvalget sendt som lokal tryksag fra BOVRUP 2.10.22 til Sogneraadsformanden for Bovrup Sogn. Sjælden forsendelse.
Kat.nr.:
1925 A
SØNDERJYLLAND. BRAMDRUP (PER I). 1888. Brev sendt fra CHRISTIANSFELD 3.4.88 til Bramdrup pr. Haderslev. Ankomststemplet BRAMDRUP 4.1.88. Flot aftryk af sjældent stempel.
Kat.nr.:
1926 A
SØNDERJYLLAND. BREDEBRO *** (BRO Ix). 1917. Postkort (4 boliger i Brede tilhørende familierne Renløf, Andersen, Clausen og Nissen) sendt fra BREDEBRO 7.1.17 til Ballum.
Kat.nr.:
1927 A
SØNDERJYLLAND. BROACKER (PER Io). 1891. Portopligtig Tjenestesag sendt fra BROACKER 15.6.91 til Hagenberg pr. Norburg.
Kat.nr.:
1928 A
SØNDERJYLLAND. BROACKER *** (BRO Ix). 1891. Tjenestesag sendt fra BROACKER 15.8.95 til Hagenberg pr. Norburg.
Kat.nr.:
1929 A
SØNDERJYLLAND. EKENSUND (BRO II). 1911. Postkort (koloreret grænsekort) sendt fra EKENSUND 29.5.11 til Varberg i Sverige. Omadresseret til Audorf bei Rendsburg.
Kat.nr.:
1930 A
SØNDERJYLLAND. FAAREHUS *** (BRO IIb). 1921. Helsagsbrevkort sendt fra FAAREHUS 24.9.21 til Erritsøhus pr. Fredericia.
Kat.nr.:
1931 A
SØNDERJYLLAND. FAAREHUS *** (BRO IIb). 1921. Postkort sendt fra FAAREHUS 10.2.21 til Kragelund pr. Faarhus.
Kat.nr.:
1932 A
SØNDERJYLLAND. FOHL (BRO II). 1908. Postkort dateret Harreby sendt fra FOHL (SCHLESWIG) 11.7.08 til Tange pr. Gørding.
Kat.nr.:
1933 A
SØNDERJYLLAND. Fra Daler Østerby (Rutebilstempel). 1948. Rutebilbrev sendt fra Daler Østerby via TØNDER 11.12.48 til Gentofte.
Kat.nr.:
1934 A
SØNDERJYLLAND. FYNSHAV (BRO IIb). 1932. Brev sendt fra FYNSHAV 1.7.32 til København.
Kat.nr.:
1935 A
SØNDERJYLLAND. FÅRHUS *** (BRO IId). 1959. Ufrankeret Kassebrev sendt fra FÅRHUS 6.1.59 til Tinglev. Sat i efterporto med 60 øre i Portomærker og annulleret TINGLEV 7.1.59.
Kat.nr.:
1936 A
Kat.nr.:
1937 A
SØNDERJYLLAND. GRAM (GRAMBY) Posthornstempel Ib. Brev sendt fra Gram via VOJENS-ARNUM 17.3.30 til København.
Kat.nr.:
1938 A
SØNDERJYLLAND. GRAM (TR). 1873. Helsagsbrevkort sendt fra GRAM 19.6.73 til Eckernförde.
Kat.nr.:
1939 A
SØNDERJYLLAND. GRAMMBY (BRO II). 1915. Brev sendt fra GRAMMBY (SCHLESWIG) 13.6.15 til Søren Krab, sønderjysk Krigsfange i Leigh i England. Stemplet POST FREE / P.C. / Prisenor of War.
Kat.nr.:
1940 A
SØNDERJYLLAND. GRAVENSTEIN i. SCHLESWIG (PER Io). 1879. Brev sendt fra GRAVENSTEIN i. SCHLESWIG 29.9.79 til Lendemark pr. Bylderup Bov.
Kat.nr.:
1941 A
SØNDERJYLLAND. HADERSLEBEN (PER Io). 1870. Brev sendt fra HADERSLEBEN 20.6.70 til Saxkøbing. Frankeret med 1½ Groschen, NDP.
Kat.nr.:
1942 A
SØNDERJYLLAND. HADERSLEBEN (TR). 1871. VÆRDIBREV sendt fra HADERSLEBEN 14.2.71 til København. Klokkeslæt rettet i stemplet. Dekorativ forsendelse.
Kat.nr.:
1943 A
SØNDERJYLLAND. HADERSLEBEN 1 *b (PER Ib). 1887. Brev sendt fra HADERSLEBEN 5.11.87 til Aarøsund pr. Øsby. Ankomststemplet AARÖSUND 5.11.87 (PER I).
Kat.nr.:
165
1944 A
SØNDERJYLLAND. HADERSLEV (ANT III). 1859. Postforskud sendt fra DANNEVIRKES EXPEDITION i HADERSLEV 9.9.1859 til Sønderborg. Annulleret med nummerstempel 23. Beklippet mærke.
Kat.nr.:
1945 A
SØNDERJYLLAND. HADERSLEV (ANT III). 1862. KT-Brev med fuldt indhold sendt fra Oxevad til Haderslev. Ankomststemplet HADERSLEV 19.11.1862 i blå farve.
Kat.nr.:
1946 A
SØNDERJYLLAND. HADERSLEV (ANT III). 1862. KT-Brev sendt fra HADERSLEV 28.6.1863 (rød farve) til Flensburg. Ankomststemplet FLENSBURG 29.6.
Kat.nr.:
1947 A
SØNDERJYLLAND. HADERSLEV BYJUBILÆUM. 1942. Rekommanderet brev sendt fra HADERSLEV 1.6.42 til Steinburg i Tyskland. Åbnet af den tyske censur. Flot forsendelse.
Kat.nr.: