Engelske Kolonier

(side 18 af 19)
Katalognr.

5783 A
STRAITS SETTLEMENTS. 1920. Rekommanderet brev sendt fra SINGAPORE 4.AU.20 til København i Danmark.
Kat.nr.:
5784 A
STRAITS SETTLEMENTS. 1921. George V, 1-5 Cents. Brev sendt fra SINGAPORE 5.NO.1923 til Holte i Danmark. Ankomststemplet HOLTE 6.12.23.
Kat.nr.:
5785 A
STRAITS SETTLEMENTS. 1921. George V. 2 Cents, grøn og 10 Cents, ultramarin. Brev sendt fra SINGAPORE 27.AP.1923 til St. Gallen i Schweiz.
Kat.nr.:
5786 A
STRAITS SETTLEMENTS. 1922. George V. 12 Cents, ultramarin og 50 Cents, sort/grøn. Luftpostbrev sendt fra SINGAPORE 18.AU.1932 til St. Gallen i Schweiz.
Kat.nr.:
5787 A
STRAITS SETTLEMENTS. 1922. George V. 4 Cents, orange. Brev sendt fra PENANG 8.SEP.30 til Singapore. Beskåret ca. ½ cm i højre side (mærket er fejlfrit).
Kat.nr.:
5788 A
STRAITS SETTLEMENTS. 1922. George V. 5, 6 og 12 Cents. Rekommanderet brev sendt fra SINGAPORE 19.JA.35 til Kothamangalam i Indien. Ankomststemplet KOTHAMANGALAM 27.JAN.35.
Kat.nr.:
5789 A
STRAITS SETTLEMENTS. 1923. Brev sendr fra PENANG til St. Gallen i Schweiz.
Kat.nr.:
5790 A
STRAITS SETTLEMENTS. 1929. Rekommanderet brev sendt fra Simpang Ampat i PENANG 9.MR.29 til København i Danmark.
Kat.nr.:
5791 A
Kat.nr.:
5792 A
STRAITS SETTLEMENTS. 1937. Kroning, 4 Cents, orange og 12 cents, blå med flere. Rekommanderet Luftpostbrev sendt fra TELOK ANSON 10.FE.38 til Lyngby i Danmark. Ankomststemplet LYNGBY 22.2.38.
Kat.nr.:
5793 A
STRAITS SETTLEMENTS. 1937. Kroning, 8 Cents, sortgrå (par) med flere. Rekommanderet Luftpostbrev sendt fra TELOK ANSON 1.DE.37 til Lyngby i Danmark. Ankomststemplet LYNGBY 27.12.37.
Kat.nr.:
5794 A
SYDRHODESIA. Stempelmærker. 5 forskellige.
Kat.nr.:
5795 A
TASMANIEN. 1853. 1 p. blå. Mi. 1200 €
Kat.nr.:
5796 A
TASMANIEN. 1907. Postkort (Hobart Looking South) sendt fra HOBART 15.AP.1907 til København i Danmark.
Kat.nr.:
5797 A
TOBACO. Planche med diverse i blandet kvalitet, flere uden lim.
Kat.nr.:
5798 O
TOKELAU. Plancher med diverse.
Kat.nr.:
5799 O
TONGA. Plancher med diverse.
Kat.nr.:
5800 A
TONGA. 1892. Sæt. Mi. 280 €
Kat.nr.:
10-14 *
5801 A
TONGA. 1893. Provisorier, 2½ D lille tyndhed. Mi. 140 €
Kat.nr.:
6-10 *
5802 A
TONGA. 1895. Sæt hvor 2 mrk. har lille rustplet. Mi. 110 €
Kat.nr.:
29-32 *
5803 A
TONGA. 1897. ½ d. grøn LUX stp.
Kat.nr.:
55a
5804 A
TONGA. 1936. Tin Can Mail sendt fra NIUAFOOU 21.JUL.1936 til Christchurch i New Zealand. Masser af særstempler på for- og bagside.
Kat.nr.:
58
5805 A
TONGA. 1936. Tin Can Mail sendt fra NIUAFOOU 7.AUG.1936 til Dunedin i New Zealand. Masser af særstempler på for- og bagside.
Kat.nr.:
58
5806 A
TONGA. Tjeneste. 1893. Overtryks mærker, 2 dyre uden lim. Mi. 320 €
Kat.nr.:
1-5 *
5807 O
TRANSJORDAN. 1920-25. Plancher med diverse overtryks mærker i antal.
Kat.nr.:
88