Iceland

(page 1 of 5)
Limit

1555 A
1858. Præfilbrev fra Saurbæ. Attest LN.
Limit:
8000
1556 A
1873. 2 sk. blå med pragt dansk nr. stp. 1: Kjøbenhavn, lidt mangelfuld takning forneden og et par små tyndheder, meget sjælden ægte brugt. Udstillingsobjekt. Attest CAM.
Limit:
7500
1557 A
1873. 2 sk. blå, sjælden brugsstemplet. Attest LN.
Limit:
4000
1558 A
1873. 4 sk. rosa med LUX brugs stp. Reykjavik 10.5, formentlig det smukkeste. Udstillingsobjekt.. Sign. Dr. Debo BPP.
2
Limit:
10000
1559 A
1873. 4 sk. rosa linietakket stp. Reykjavik 4.9, sjælden ægte brugt. Attest Grønlund.
2B
Limit:
3000
1560 A
1873. 4 sk. rosa linietakket. Udtalelse CAM.
2B *
Limit:
3500
3500
1561 A
1873. 8 sk. brun pragt brugs stp. Reykjavik 7.5. Udstillingsobjekt.
3
Limit:
4000
1562 A
1873. 8 sk. brun stp. Reykjavik, repareret. Udtalelse CAM.
3
Limit:
1563 A
1873. 8 sk. brun. Sign. Dr. Debo BPP. AFA 8.500,-
3
Limit:
1564 A
1873. 16 sk. gul lejlighedsstempel, korte takker. Udtalelse CAM.
4
Limit:
1565 A
1873. 16 sk. gul, lejlighedsstemplet. Attest LN.
4
Limit:
1566 A
1873. 16 sk. gul linietakket med nr. stp. 1: Kjøbenhavn.
4B
Limit:
1567 A
1873. 16 sk. gul linietakket. Attest LN.
4B
Limit:
3000
1568 A
1873. 3 sk. grå linietakket lejlighedsstemplet. Udtalelse CAM.
5
Limit:
1569 A
1873. 3 sk. grå pragt brugs stp. lidt mangelfuld takning.
5
Limit:
1650
1570 A
1875. 5 aur blå meget farvefrisk.
6
Limit:
1571 A
1875. 5 aur blå stp. Miklibær,lille tyndhed og bukket sø-hjørnetak. Udtalelse CAM.
6
Limit:
1572 A
1875. 5 aurc blå. AFA 6.000,-
6
Limit:
1573 A
1875. 5 aur blå linietakket. Attest LN.
6B *
Limit:
1574 A
1875. 5 aur blå med forfalskning krone stp. Stadur.
6B
Limit:
1575 A
1875. 10 aur brunkarmin tryk 1 LUX stp. Facit (12a)
8
Limit:
1576 A
1875. 20 aur violet stp. Grenjadarstadir.
10
Limit:
1577 A
1875. 20 aur violet. AFA 3600,-
10
Limit:
425
1578 A
1876. 20 aur i begge nuancer, lysviolet uden lim og sign. Grønlund. AFA 8.250,-
10,a *
Limit:
1579 A
1875. 20 aur lysviolet knækket nedre højre hjørnespids. Attest LN.
10a
Limit: