German Occupation 1939/45

Limit

1902 A
FELTPOST. 1943. Krim. Pakkemærke. Attest Pickenpack. Mi. 2.000 €
II
Limit:
5000
1903 O
ST. NAZAIRE. 1945. 50 c. og 2 fr. sæt på 2 breve. Attest Tust.
1-2
Limit:
2700
1904 A
LAIBACH. 1944. Overtryk sæt. Mi. 350 €
1-20 **
Limit:
1905 A
LITAUEN. 1941. Overtryk sæt. Mi. 200 €
1-9 **
Limit:
1906 A
ST. NAZAIRE. 1945. 2 og 4 fr. begge stp. Liberation på R-brev. Attest Pickenpack.
2
Limit:
1907 A
DUNKIRCH. 1940. 50 c. blå i par med hvidtmellemstykke på brev med dobbelt overtryk. Sign. Roumet.
3I
Limit:
3000
1908 A
DUNKIRCH. 1940. 50 c. blå i lodret par med trykdato. Attest Behr. Mi. 5.000 €+30% for lodret overtryk.
3II
Limit:
4000
1909 O
ESTLAND. Pernau. 1941. Overtryk sæt tp. I, 50 k. sign. Nemwalz. Mi. 3.800 €
5-10I **
Limit:
7500
1910 A
SUDETENLAND. Reichenberg. 1938. 3 forskellige mærker på blankobrev. Udtalelse Brunel. Mi. (løse) 545 €
11,
Limit:
1911 A
DUNKIRCH. 1940. 70 c. magenta i par med Coudekerque overtryk, fransk sign. Mi. 2.500 €
16II **
Limit:
3000
1912 A
LAIBACH. 1944. Røde kors sæt. Sign. BPP. Mi. 1500 €
29-30
Limit:
950
1913 A
LAIBACH. 1944. Overtryk sæt. Sign. BPP. Mi. 1.500 €
31-32
Limit:
1914 A
LAIBACH. 1944. Overtryks sæt. Sign. BPP. Mi. 1500 €
31-32
Limit:
1915 A
LAIBACH. 1944. Luftpost provisorier sæt. Sign. BPP. Mi. 3.000 €
33-38
Limit:
1916 A
LAIBACH. 1944. Vinterhjælp sæt. Sign. BPP. Mi. 3000 €
39-44
Limit:
2200
1917 A
DANSK LEGION. 1944. Hæfte med 4-blokke mangler 50 øre. Mi. (2 x 4-blokke) 3.600 €
I,III **
Limit:
4000
1918 A
FLAMSK LEGION. 1941. Utakket sæt. OBP 2.400 €
I-IV **
Limit:
1919 O
FLAMSK LEGION. 1943. Krigsbilleder 4 af 6 miniark fra sættet. Mi. 730 €
IX, **
Limit:
1920 A
1945. 12 pf. rød propagandaforfalskning på sjældent brev med lodret fold. Mi. 600 €
16
Limit:
1921 P
LAIBACH. Yvert Tekkier albumblad med 3 lejlighedsstemplet sæt uden stp. garanti. Mi. 7.100 €
Limit:
1922 P
LUXEMBOURG. Post i Elsass m.v. 2 sider.
Limit:
1923 S
Samling i Leuchtturm album inkl. bedre.
Limit:
1924 A
SUDETERLAND. Lille planche bla. omv. overtryk dog uden garanti.
Limit:
473
1925 S
SUDETERLAND. Spændende parti i indstiksbog (ej fyldt) med masser af bedre overtryk, samlingen sælges uden garanti.
Limit:
3800
4180