Tyske Rige

(side 3 af 17)
Katalognr.

4267 A
1900. 5 mk sort/rød, Reichpost. AFA 3500,-
Kat.nr.:
66
430
4268 A
1900. 5 mk. sort/rød. AFA 3500,-
Kat.nr.:
66
4269 A
1902. 20 pf. blå, Germania. AGFA 800,-
Kat.nr.:
72 **
4270 A
1901. 30 - 80 pf. Germania, 80 pf. med svag fold. AFA 10000,-
Kat.nr.:
74-77 *
4271 A
1902. 50 pf. violet/sort, laksfarvet med forskdu midterstykke.
Kat.nr.:
76 *
190
4272 A
1902. 2 mk. blå, Gotiske bogstaver. AFA 1.000,-
Kat.nr.:
79
4273 A
1902. 3 mk. mørkviolet. Sign. AFA 2000,-
Kat.nr.:
80 *
4274 A
1951. Frimærkets dag. Sæt på FDC. Mi. 130 €
Kat.nr.:
80-81
4275 A
1905-19. 3 pf. brun, Germania. LUX stemplet
Kat.nr.:
84
4276 A
1905. 10 pf. rosa i lodret 5-stribe. Sign. (Ib) Jaschke BPP.
Kat.nr.:
86 **
4277 A
1905. 10 pf. rosa. Sign. Mi. (86IId) 110 €
Kat.nr.:
86
4278 A
1905. 30 pf. Germania. Sign. Mi. 89Iy) 110 €
Kat.nr.:
89
4279 A
1905. 60 pf. lilla, fredstryk. Mi. (92I) 250 €
Kat.nr.:
92 *
4280 A
1905. 60 pf. lilla, fredstryk. Mi. (92I) 800 €
Kat.nr.:
92 **
4281 A
1905. 5 mk. sort/rød. Sign. BPP. Mi. (97AIa) 220 €
Kat.nr.:
97
4282 A
1919. 30 pf. i nuancer, de 2 første er sign.
Kat.nr.:
4283 A
1920. 2,50/2 mk. mørkbrunlilla. Sign. Mi. (118a) 250 €
Kat.nr.:
119
4284 A
1920. 15 pf. rød med stærkt forskudt overtryk.
Kat.nr.:
122 *
4285 A
1920. 40 pf. rødkarmin. Sign. BPP og Infla Berlin. Mi. (145a)
Kat.nr.:
145
4286 A
1920. 80 pf. gråviolet ultramarin. Sign. Infla Berlin. Mi. (149a) 100 €
Kat.nr.:
149
4287 O
PLANCHE ubrugte mærker.
Kat.nr.:
171, *
4288 O
1922. 5 m. orange i foldet helark.
Kat.nr.:
194 **
4289 O
1922. 200 mk. rød vm. ruder specialiseret.
Kat.nr.:
223
4290 O
1922. 200 - 400 mk. blå vm. ruder specialiseret.
Kat.nr.:
223-25
4291 O
1922. 3 og 5 mk. i foldet helark.
Kat.nr.:
228,30 **