Finland

(page 1 of 4)
Limit

1091 A
1856. 5 kop. blå eftertryk 1892 ægte stemplet Åbo-Finland 3.12.1892, meget sjælden ikke reg. i Facit. Ex. Gummesson. Facit (1E1).
Limit:
2200
1092 A
1856. 5 kop. blå stor perle bredrandet. Ex. Gummesson. Sign. Gummesson.
1A
Limit:
3600
3600
1093 A
1856. 5 kop. blå stor perle meget bredrandet dobbelt annulleret. Attest LN.
1A
Limit:
10000
1094 A
1856. 10 kop. karmin på brev LUX stp. Wiborg 7.3.1858. Udstillingsobjekt. Ex. Gummesson. Attest Schwenson.
2
Limit:
9000
9000
1095 D
1860. 5 kop. blå på brev pragt stp. Frederikshanm 11.7.1865. Sign. Gummesson.
3A
Limit:
1096 A
1866. 5 p. brunlilla på meget smukt SIR brev med LUX stp. Ekenäs 4.9.1871. Ex. Gummesson. Sign. Gummesson.
5C
Limit:
4500
1097 A
1866. 8 p. sort på grøn i meget sjælden 5-stribe hvor nederste mærke er med dobbeltstikning. Udstillingsobjekt. Ex. Gummesson. Attest Schwenson. Facit (6v3c2)
6B
Limit:
3600
1098 A
1866. 8 p. sort på grøn med sjældent engelsk stp. Liverpool.
6C
Limit:
1099 A
1866. 10 p. sort på gul pos. 21-22 i par på 3-kantet brev med blåt pragt stp. Ewois. Ex Ferberge.
7C
Limit:
4500
1100 A
FELTPOST. 1963. Ny tegning i 4-blok på brev.
8
Limit:
1101 A
FELTPOST. 1963. Ny tegning i lodret par.
8 **
Limit:
1102 A
FELTPOST. 1963. Ny tegning på adressekort.
8
Limit:
1103 A
FELTPOST. 1963. Ny tegning på brev.
8
Limit:
1104 A
FELTPOST. 1963. Ny tegning på klip.
8
Limit:
1105 A
1866. 20 p. blå i par på brev med formentlig unikt stp. Mohla 1.5.1872 ikke kendt iflg. Facit blækannullering Norring. Udstillingsobjekt. Ex. Gummesson.
8C
Limit:
6750
1106 A
1866. 20 p. blå på brev. Ex. Gummesson.
8C
Limit:
1107 A
FELTPOST. 1983. Provisorium på brev.
9
Limit:
1108 A
FELTPOST. 1983. Provisorium.
9 **
Limit:
726
1109 A
1866. 40 p. rosa på brev med flot blåt stp. Åbo.
9C
Limit:
1110 A
1866. 1 mk. gulbrun flere korte takker. Attest LN. Facit (10c2). AFA 10.000,-
10C *
Limit:
1250
1111 A
1866. 1 mk. gulbrun perfekt stikning og LUX stp. Brahestad. Ex. Gummesson.
10C
Limit:
3600
1112 A
1866. 1 mk. gulbrun.
10C
Limit:
1113 A
1866. 1 mk. gulbrun. Udtalelse Schwenson.
10C
Limit:
1114 A
1875. 32 p. karmin Københavnertryk. Attest Ossa.
11
Limit:
1115 A
1875-81. 2 p. - 1 mk. tk. 12, 2 og 25 p. er postfriske.
12, **
Limit: