French Colonies

Limit

2160 S
1890-1974. Samling fra diverse områder i indstiksbog, overvejende **/*, de bedre mærker op til ca. 20.000,-
Limit:
1210
2161 P
ALGERIET. 1899-1949. Intakt og sjældnet udbudt samling jernbanemærker på 11 albumsider overvejende */**.
Limit:
2400
2400
2162 P
ALGERIET. 1924-73. God og intakt samling opsat på Yvert fortrykssider mangler ganske få mærker fra at være komplet også afsnit bag i bogen.
Limit:
1900
2163 S
ALGERIET. 1924-95. Samling i 2 indstiksbøger tæt på at være komplet i koloni perioden. 1962-95 er pænt besat.
Limit:
2164 S
ALGERIET. Ældre lagerparti i Filaplas lagerbog frem til ca. 1970 inkl. godt afsnit bag i bogen.
Limit:
2165 A
BENIN. 1892. 10 c. sort/lilla i lodret par med ret og omv. overtryk. Sign.
5
Limit:
2166 S
COMORES. 1950-76. God intakt samling i skruebind nær komplet postfrisk og en del samlet flere gange.
Limit:
1900
2167 S
CONGO. 1891-1990. Samling på 12 plancher inkl. klassikere, samlet dobbelt.
Limit:
2168 S
ELFENBENSKYSTEN. 1892-1989. Samling i indstiksbog.
Limit:
2169 S
GUADELOUPE. 1884-1947. Samling i indstiksbog.
Limit:
2170 S
INDOKINA. 1889-1949. God intakt samling i skruebind med bedre mærker fra start til slut, en del samlet både stp. og */** i alt ca. 100 albumsider.
Limit:
3900
4290
2171 M
KOLONIER. 2 store udvalgshæfter med bl.a. Indokina.
Limit:
2172 P
KOLONIER. Diverse mærker på albumsider.
Limit:
2173 M
KOLONIER. Lille salgsringbind inkl. bedre.
Limit:
2174 P
KOLONIER. Plancher med diverse.
Limit:
2175 R
KOLONIER. Pæn samling i 7 indstiksbøger.
Limit:
2176 S
MAROKKO. 1856-77. God intakt samling i skruebind få mangler og mest postfrisk.
Limit:
2177 S
MAROKKO. 1864-55. Samling udbygget med mange breve m.v.
Limit:
3500
2178 S
POLYNESIEN. 1958-2017. Flot og velbesat samling i næsten fyldt 60-siders indstiksbog nyere del fra 1990-2017 ser komplet ud.
Limit:
6000
2179 O
POLYNESIEN. 1965-90. Plancher med forskellige i perioden. Mi. 334 €
Limit:
440
2180 P
SUDAN. 1894-1944. Samling på 27 albumsider med flere bedre.
Limit:
950
950
2181 S
TUNESIEN. Ældre lagerparti i Filaplas lagerbog frem til ca. 1970 inkl. bedre tidligt og efterfølgende med meget postfrisk og afsnit bag i bogen.
Limit: