Norway

(page 1 of 4)
Limit

1249 A
1855. 4 sk. blå uden lim (har siddet på brev men ikke stemplet) har en 3/4 mm. lang rift i nedre margin og lille skrå rift i øvre margin. Attester Enger og LN.
1 *
Limit:
10000
1250 A
1855. 4 sk. blå pl. D-16 med variant: Revnet plade. Attest LN.
1y
Limit:
6000
1251 A
1885-86. 10 øre karminrød 2 varianter.
45
Limit:
1252 A
1929-30. 3 sæt.
148,
Limit:
1253 A
1951. 30/25 øre rød i 4-blok på FDC. AFA (enkeltmærke) 1.100,-
389
Limit:
940
1254 O
1962. 4-blok sæt på FDCer. AFA (enkeltmærker) 1.850,-
485-89
Limit:
1125
1255 S
JUL. 1906-76. Samling ark og 20-blokke 70 forskellige.
Limit:
1256 A
RETURMÆRKER. 1872. Som ubesøget blækannulleret på brev. Sign. Dr. Zempel.
Limit:
3333
1257 K
LITTERATUR. Alltid underveis. Postverkets historie gjennom 350 år. 2 bind.
Limit:
1258 O
10 stempelde hæfter. AFA 1.145,-
Limit:
1259 S
1855-1902. Samling i tykt ringbind.
Limit:
1260 S
1855-1979. God samling i ringbind inkl. mange bedre mærker.
Limit:
7000
7000
1261 S
1855-1979. Samling med 27 stk. skilling, mange posthorn, polflyvning, legion, universitet og V-mærker komplet inkl. den gode 50 øre.
Limit:
3500
3675
1262 S
1856-1970. Samling i springbind med bl.a. Polflyvning, Legion, Universitet m.m. blandet kvalitet i starten.
Limit:
1263 S
1856-1971. Lille samling i Stender album.
Limit:
1264 S
1856-1982. Samling i KABE album nyere del er postfrisk.
Limit:
1265 S
1856-1991. Samling i Leuchtturm album.
Limit:
1266 S
1856-2003. Samling i indstiksbog inkl. bedre.
Limit:
1267 S
1930-79. Samling i Leuchtturm album.
Limit:
1268 P
1942-82. Lille restsamling på albumblade.
Limit:
1269 S
1956-90. Samling i springbind.
Limit:
1270 S
1960-90. Indstiksbog med diverse.
Limit:
1271 A
31 pragt/lux stempler.
Limit:
1272 F
5 kartoteker med mængder af billige mærker.
Limit:
1273 P
5 sider med 10 øre rød posthorn.
Limit:
253