Faroe Islands

(page 1 of 3)
Limit

789 A
1919. 2/5 øre grøn dobbelt overtryk delvis på kuvert og 5 øre grøn (lidt rust i højre side) på brev med 2 vandrette folder.
Limit:
790 A
1919. 2/5 øre grøn og 5 øre grøn på klip med stjerne stp. Midvaag.
Limit:
791 A
1919. 2/5 øre grøn og 5 øre grøn på klip stp. Thorshavn 17.1.19. Attest Kaiser.
Limit:
560
792 A
1919. 2/5 øre samt 5 øre på lille klip.
Limit:
793 A
1940-41. Provisorie sæt. AFA 3.100,-
2-6A
Limit:
794 A
1940-41. Provisorie sæt. AFA 7.400,-
2-6A **
Limit:
795 A
1940-41. 20/1 øre grønsort pos. 85 med variant: Dobbeltpræg på brev. Sign. Møller BPP. AFA 2.500,-
2Az
Limit:
796 A
1940-41. 20/5 øre vinrød x 2 på censurbrev til Leith.
3
Limit:
797 A
1941. 20/5 og 50/5 øre vinrød på værdibrev med udsl. stjerne stp. Kvivig. Sign. Møller BPP.
3,5A
Limit:
798 A
1940-41. 20/5 øre vinrød i 3-stribe med variant: Højre mærke med overtryk forskudt nedad.
3,x
Limit:
799 A
1941. 50/5 øre prov. AFA 5000,-
5B **
Limit:
950
800 A
1940-41. 60/6 øre orangegul i lodret par og 5 øre vinrød på talon med udsl. stjerne stp. Vestmanhavn.
6
Limit:
801 A
1941. Franco-Betalt 20 øre på brev. AFA 4.000,-
9
Limit:
802 O
1875. 12,16,25 og 50 øre samt par 20 øre alle stemplet Thorshavn.
26a,
Limit:
1210
803 P
1943. 2 censurbreve inkl. 4y.
Limit:
715
804 O
1943. Brevforside fra censurbrev, et mærke mangler.
Limit:
805 P
Lot med 14 forsendelser inkl. bedre nogle med rifter i brevene.
Limit:
2300
806 P
Lot med 25 stk. talon inkl. bedre stp.
Limit:
3000
807 A
1921. 50 øre vinrød/sort single på adressekort.
105
Limit:
808 A
1923. 5 øre brun og 90 øre brun/rød på adressekort.
109,22
Limit:
809 A
1643. Vitus Bering sæt på R-censurbrev til USA.
270-72
Limit:
810 M
HÆFTER. Parti med 30 forskellige stp. og 34 forskellige postfriske i alt 64 stk.
Limit:
811 A
1941. Feltpostbrev nr. 219 (Thorshavn) i violet farve sendt til Skotland.
Limit:
812 A
1942. Feltpostbrev nr. 611 (Midvaag) på brev til England.
Limit:
813 A
1943. Feltpostbrev nr. 695 (Thorshavn) på brev til England.
Limit: