France

(page 1 of 2)
Limit

1449 A
1848. 20 c. grå på brev, sjælden nuancer. Sign. Calves og Weid der angiver farvenuance (gris) Maury (3 I) 3.750 €
3
Limit:
1450 P
1877-1900. 2 c. brun gået noget op/delt og forstærket.
69 ** *
Limit:
1451 P
1877-1900. 4 c. brun gået noget op/delt og forstærket.
72 ** *
Limit:
1452 O
1901-05. 2 fr. i arkdel med 25 mærker let forstærket, sjælden enhed. AFA 15.000,-
99
Limit:
1453 A
1906. 45 c. marginalblok med nummer.
118 **
Limit:
1454 A
1920-21. 2 fr. i 2 forskellige nuancer i 4-blokke. AFA 7.200+
136 **
Limit:
1455 A
1920-21. 2 fr. marginalblok med nummer hængslet i marginalen.
136 **
Limit:
1456 A
1924-31. 3 fr. violet/blå i 2 nuancer i 4-blokke. AFA 3.200+
188 **
Limit:
1457 A
1924-31. 3 fr. i marginalblok med nummer.
189 **
Limit:
1458 A
1927. Luftpostudstilling sæt på FDC 2 fr. defekt i højre side. Maury 3.000 €
217-18
Limit:
1459 A
1929. 10 fr. i de 3 forskellige typer, tp. 2 i sjældnere farve (outremer). Maury 750 €
236 **
Limit:
964
1460 A
1930. Statsgæld i ukomplet hæfte mangler 2 mærker og 2 mærker med papirrester bagpå.
242 **
Limit:
1461 A
1930. 1,50 fr. luftpost med perfin E.I.P.A.30.
246 *
Limit:
425
1462 P
1938. Infanteri. 100 sæt i enheder. AFA 12.000,-
370-71 **
Limit:
1463 O
1943. Nationalhjælp i ark med 5 x 5-striber har været foldet. AFA 3.750,-
578-82 **
Limit:
1464 A
1971. De Gaulle i utakket 5-stribe x 3. Naury 975 €
1808-1 **
Limit:
1465 A
PORTO. 50 c. teglrød med overtgryk Annule. Yvert (47-C) 1.300 €
40 **
Limit:
1603
1466 P
HÆFTER. 12 forskellige Røde Kors.
Limit:
1467 P
HÆFTER. 14 forskellige inkl. Røde Kors.
Limit:
1468 P
HÆFTER. 1956-98. 42 forskellige.
Limit:
1469 O
LEVANT. 1870. Blandingsfrankatur fransk/Ægyptisk fra Alexandria til Marseilles, sjælden.
Limit:
1470 O
PRØVETRYK. 1,50 fr. brunrød Ceres/Mazelin. Sign. Cortot, sjælden.
Limit:
1471 A
RICHELIEU. Militær luftpost. 1 fr. rød. Sign. Maury 1.300 €
3 **
Limit:
2900
1472 R
1849-1995. Samling i 6 KABE album med lommer bind 1 og 2 op til 1959 er tomme herefter pænt besat overvejende postfrisk i bind 3-6 (1690-95).
Limit:
1473 P
1924-59. Samling meget sidder fast i lommerne m.v.
Limit: