DDR

Katalognr.

1868 P
HÆFTEARK. 1962. Ulbricht. Mi. € 300
Kat.nr.:
10-11 **
1869 O
1953. Karl Marx miniark sæt. AFA 3.000,-
Kat.nr.:
207-8A **
425
1870 P
HÆFTEARK. 1955. Stemplet sæt. Mi. € 740
Kat.nr.:
1-3
1871 P
HÆFTEARK. 1960. Stemplet sæt. Mi. € 440
Kat.nr.:
7-9
1872 S
1948-58. Stort set komplet samling inkl. miniark.
Kat.nr.:
1873 M
1948-60. Lille lot tidlige FDCer/særkuverter inkl. håndovertryk sign. H.W også lidt 3. rige.
Kat.nr.:
1874 P
1948-61 Komplet inkl. de gode miniark.
Kat.nr.:
1875 S
1948-61. Samling med bl.a. Debria, venskab Engel og modstand m.m.
Kat.nr.:
425
1876 S
1948-73. Samling i Schaubek album godt besat, meget ustemplet men bla. de 4 Karl Marx blokke er stemplet.
Kat.nr.:
1877 S
1949-76. Samling i Schaubek album pænt besat.
Kat.nr.:
1878 S
1949-90. Godt besat samling næsten alt er stemplet. AFA 35.000,-
Kat.nr.:
1879 S
1949-90. Samling i 3 Schaubek album virker komplet nogle miniark er */**.
Kat.nr.:
2300
1880 F
FDCer. Samling i 10 x A4 mapper samt 2 mindre med bl.a. bedre fra begyndelsen.
Kat.nr.:
2300
1881 F
Lagerparti på plancher i 5 tykke ringbind primært postfrisk materiale inkl. mange miniark m.v.
Kat.nr.:
1882 S
MINIARK. Lagerbog diverse. AFA 18.800,-
Kat.nr.:
1883 S
Samling i 2 indstiksbøger med bl.a. bedre postfrisk afsnit i begyndelsen.
Kat.nr.:
1884 F
Samling i 7 Lindner album bla. mange sammentryk ser komplet ud i enkeltmærker og miniark, primært postfrisk dog noget stemplet, lidt samlet dobbelt intet tjeneste.
Kat.nr.:
2200
1885 S
Samling tidlige bedre enkelmærker og forsendelser i 2 bind, optalt til over 5.000 € med forbehold.
Kat.nr.:
2600
1886 M
Udvalgshæfte med bedre bl.a 2 Debria blokke, Kina venskab m.v. også noget godt Berlin.
Kat.nr.:
1887 K
Æske med tjenestebreve i antal.
Kat.nr.: