Tysk Besætt. 1939/45

(side 1 af 2)
Katalognr.

1783 A
RHODOS. 1945. 5 c. afstemplet.
Kat.nr.:
I
1784 O
AZAD HIND. 1943. Komplet takket/utakket sæt 4 mærker er* resten**, VII med fold. Mi. 1.240 €
Kat.nr.:
I-XA,B ** *
1785 A
ST. NAZAIRE. 1945. Sæt.
Kat.nr.:
1-2 **
850
1786 P
GUERNSEY. 1941. 1/2 p. opalgrøn i ark med 60 mærker. Tryk dato 11/41. Mi. € 3.000
Kat.nr.:
1a **
1787 P
GUERNSEY. 1941. 1 d. i healrk. Mi. min. € 1.080
Kat.nr.:
2 **
1788 O
JERSEY. 1943. 15 sæt. AFA 4.050,-
Kat.nr.:
3-8 **
1789 A
ESTLAND. Elwa. 1941. 4 k. rødlilla, oplag 300 stk. Mi. 1.200 €
Kat.nr.:
4
1700
1790 A
UKRAINE. Alexanderstadt. 1942. 1,50 r/30 k. blå på klip. Mi. 600 €
Kat.nr.:
7III
1791 A
UKRAINE. Alexanderstadt. 1942. 2 r/5 k. brunrød meget sjælden. Sign. Keiler. Attest Pickenpack. Mi. 2.000 €
Kat.nr.:
8III **
3300
1792 A
UKRAINE. Luboml. 1944. 24+36 pf. grøn/sort med variant: Plet i O. Sign. Mi. 400 €
Kat.nr.:
10I
1793 A
UKRAINE. Luboml. 1944. 60+90 pf. grøn/sort, oplag 225 stk. Sign. Mi. 550 €
Kat.nr.:
11 **
1794 A
UKRAINE. Alexanderstadt. 1942. 3/1 rbl. mørkblå vm. y. Attest Krischke. Mi. 2.400 €
Kat.nr.:
12y *
1795 A
RUSLAND. Pleskau. 1941. 60+40 k. mørkbrun stående vm. Mi. 300 €
Kat.nr.:
13 **
1796 A
UKRAINE. Alexanderstadt. 1942. 10/1 rbl. sortblå. Sign. Scheiler. Mi. 1.200 €
Kat.nr.:
15 **
2100
1797 A
LITAUEN. Telsiai. 1941. 30 k. grøn/rødblå/gul. Sign.
Kat.nr.:
15I **
1798 A
ESTLAND. Elwa. 1941. 60 k. sortblå, oplag 100 stk. Mi. 1.000 €
Kat.nr.:
17
1700
1799 A
LITAUEN. Telsiai. 1941. 50 k. grøn/rødblå/gul. Sign. BPP.
Kat.nr.:
24I **
1800 A
UKRAINE. Wladimir-Wolynsk. 1944. 12+18 pf. rød/sort med variant: Lille S i Hilfspost. Mi. 450 €
Kat.nr.:
26II *
1801 A
MONTENEGRO. 1944. 4 forskellige overtryksmærker. Mi. 880 €
Kat.nr.:
29-32
1802 A
RUSLAND. Leningrad. 1941. 20 k. rød brevkort med overtryk Luga, meget sjælden. Sign. dobbelt BPP.
Kat.nr.:
2100
1803 A
FRANKRIG. 1941. Isbjørn miniark. Mi. 700 €
Kat.nr.:
B1 **
1804 M
Blandet parti på indstikskort med mange bedre mærker.
Kat.nr.:
1700
1805 S
BÖHMEN & MÄHREN og GENERALGOUVERNEMENT m.v. Samling i Lindner album.
Kat.nr.:
1806 P
BÖHMEN & MÄHREN, GENERALGOUVERNEMENT m.v. Samling på albumsider.
Kat.nr.:
1807 S
BÖHMEN & MÄHREN, GENERALGOUVERNEMENT, KROATIEN m.v. Samling på albumsider.
Kat.nr.: