DDR

Katalognr.

1838 P
HÆFTEARK. 1962. Ulbricht. Mi. € 300
Kat.nr.:
10-11 **
1839 O
1953. Karl Marx miniark sæt. AFA 3.000,-
Kat.nr.:
207-8A **
1840 P
HÆFTEARK. 1955. Stemplet sæt. Mi. € 740
Kat.nr.:
1-3
1841 P
HÆFTEARK. 1960. Stemplet sæt. Mi. € 440
Kat.nr.:
7-9
1842 S
1948-58. Stort set komplet samling inkl. miniark.
Kat.nr.:
1843 M
1948-60. Lille lot tidlige FDCer/særkuverter inkl. håndovertryk sign. H.W også lidt 3. rige.
Kat.nr.:
1844 S
1948-61. Samling med bl.a. Debria, venskab Engel og modstand m.m.
Kat.nr.:
1845 S
1948-73. Samling i Schaubek album godt besat, meget ustemplet men bla. de 4 Karl Marx blokke er stemplet.
Kat.nr.:
1846 S
1949-90. 60-siders indstiksbog fyldt med miniark enkle med fejl.
Kat.nr.:
1847 S
1949-90. Samling i 3 Schaubek album virker komplet nogle miniark er */**.
Kat.nr.:
1848 R
1949-90. Samling i 4 Leuchtturm album lidt svag i det ældre men ellers stort set komplet.
Kat.nr.:
1290
1849 S
1949-90. Stort set komplet samling i 2 Schaubek album.
Kat.nr.:
1850 S
1956-1973. Mindesider (Gedänk-blätter). Samling i 2 ringbind.
Kat.nr.:
1851 P
1956-78. Samling på plancher.
Kat.nr.:
1852 S
1967-77. Nær komplet samling i Schaubek album med lommer.
Kat.nr.:
1853 S
Eventyrblokke komplet både stemplet og postfriske. AFA 1.400,-
Kat.nr.:
1854 F
FDCer. Samling i 10 x A4 mapper samt 2 mindre med bl.a. bedre fra begyndelsen.
Kat.nr.:
1855 O
God dobbelt planche kun bedre mærker. AFA ca. 12.000,-
Kat.nr.:
284
1856 P
Hæfte med postfriske sæt i antal.
Kat.nr.:
1857 S
Indstiksbog fyldt med miniark inkl. nogle bedre.
Kat.nr.:
1858 S
Indstiksbog med samling.
Kat.nr.:
1859 F
Lagerparti på plancher i 5 tykke ringbind primært postfrisk materiale inkl. mange miniark m.v.
Kat.nr.:
1860 M
Lille kartotek.
Kat.nr.:
1861 F
Samling i 7 Lindner album bla. mange sammentryk ser komplet ud i enkeltmærker og miniark, primært postfrisk dog noget stemplet, lidt samlet dobbelt intet tjeneste.
Kat.nr.:
2400
1862 S
Samling tidlige bedre enkelmærker og forsendelser i 2 bind, optalt til over 5.000 € med forbehold.
Kat.nr.:
2800