Tysk Besætt. 1939/45

(side 1 af 3)
Katalognr.

1728 O
AZAD HIND. 1943. Komplet takket/utakket sæt 4 mærker er* resten**, VII med fold. Mi. 1.240 €
Kat.nr.:
I-XA,B ** *
1729 A
ST. NAZAIRE. 1945. Sæt.
Kat.nr.:
1-2 **
1730 A
RAISENAI. 1941. Sæt på klip. Sign. Krischke. Mi. (billigeste type) 140 €
Kat.nr.:
1-7
1731 A
MAKEDONIEN. 1944. Overtryk sæt. Mi. 240 €
Kat.nr.:
1-8 **
1732 A
MAKEDONIEN. 1944. 1 L. /10 st. 8-blok med midterstykke (foldet) samt 2 varianter 1941 samt variant 1914. Mi. ca. € 1800
Kat.nr.:
1WZ **
1733 A
MAKEDONIEN. 1944. 3 L/15 st. 4-stribe med mellemstykke (foldet). Attest BPP. Mi. € 600+
Kat.nr.:
2ZW **
1734 A
ESTLAND. Elwa. 1941. 4 k. rødlilla, oplag 300 stk. Mi. 1.200 €
Kat.nr.:
4
1735 A
LITAUEN. Rokiskis. 1941. 50 k. brun sort overtryk, oplag 1.500 stk. Sign. Krischke.
Kat.nr.:
6a **
1736 A
MAKEDONIEN. 1944. 15/4 L i par ene med overtryk 1914. Attest BPP. Mi. € 460
Kat.nr.:
6IV **
1737 A
UKRAINE. Alexanderstadt. 1942. 1,50 r/30 k. blå på klip. Mi. 600 €
Kat.nr.:
7III
1738 A
LITAUEN. Raseiniai. 1941. 80 k. karmin, oplag 750 stk. Sign. BPP. Mi. 850 €
Kat.nr.:
8 **
1600
1600
1739 A
RAISENAI. 1941. 80 k. mørkbrunligrød lejlighedsstemplet, sign. højt Krischke BPP. Mi. 1.100 €
Kat.nr.:
8
1740 A
MAKEDONIEN. 1944. 30/14 L. med variant uden 1 i 1944. Attest BPP. Mi. € 400
Kat.nr.:
8III **
1741 A
UKRAINE. Alexanderstadt. 1942. 2 r/5 k. brunrød meget sjælden. Sign. Keiler. Attest Pickenpack. Mi. 2.000 €
Kat.nr.:
8III **
3600
1742 A
MAKEDONIEN. 1944. 30/14 L. med variant uden punktum efter 8. Attest BPP. Mi. € 300
Kat.nr.:
8x **
1743 A
1941. Estland-Elva. 50 kop. brun Esti post med fold. Mi. € 650
Kat.nr.:
10
1744 A
UKRAINE. Luboml. 1944. 24+36 pf. grøn/sort med variant: Plet i O. Sign. Mi. 400 €
Kat.nr.:
10I
1745 A
UKRAINE. Luboml. 1944. 60+90 pf. grøn/sort, oplag 225 stk. Sign. Mi. 550 €
Kat.nr.:
11 **
1746 A
UKRAINE. Wladimir-Wolynsk. 1944. 6+9 pf. lilla/sort med variant: Lille d. Sign. Pickenpack. Mi. 350 €
Kat.nr.:
12II **
1747 A
UKRAINE. Alexanderstadt. 1942. 3/1 rbl. mørkblå vm. y. Attest Krischke. Mi. 2.400 €
Kat.nr.:
12y *
2700
1748 A
RUSLAND. Pleskau. 1941. 60+40 k. mørkbrun stående vm. Mi. 300 €
Kat.nr.:
13 **
1749 A
UKRAINE. Alexanderstadt. 1942. 10/1 rbl. sortblå. Sign. Scheiler. Mi. 1.200 €
Kat.nr.:
15 **
2300
1750 A
LITAUEN. Telsiai. 1941. 30 k. grøn/rødblå/gul. Sign.
Kat.nr.:
15I **
1751 A
ESTLAND. Elwa. 1941. 50 k. brunlilla. Sign. Mi. 1.000 €
Kat.nr.:
16 *
1752 A
ESTLAND. Elwa. 1941. 60 k. sortblå, oplag 100 stk. Mi. 1.000 €
Kat.nr.:
17