Tysk Besætt. 1939/45

Katalognr.

2192 P
GUERNSEY. 1941. 1/2 p. opalgrøn i ark med 60 mærker. Tryk dato 11/41. Mi. € 3.000
Kat.nr.:
1a **
1600
2193 P
GUERNSEY. 1941. 1 d. i healrk. Mi. min. € 1.080
Kat.nr.:
2 **
2194 O
JERSEY. 1941. 1 d. i helark. Mi. min. € 600
Kat.nr.:
2 **
2195 A
LITAUEN. 1941. 60 k. rød med stærkt forskudt overtryk. Attestkopi Krischke. Mi. 500 €
Kat.nr.:
8F **
2196 O
SERBIEN. 1941. Velgørenhed 4-blok sæt med 3 forskellige typer i hver 4-blok.
Kat.nr.:
183-86 ** *
2197 O
SERBIEN. Velgørenhed miniark sæt uden stp. garanti dog afstemplet med usædvanlige Nis. AFA 58.000,-
Kat.nr.:
219-20
2198 A
FRANSK LEGION. 1941. Isbjørn miniatk. Mi. 800 €
Kat.nr.:
B1 **
2199 S
BÖHMEN & MÄHREN og GENERALGOUVERNEMENT m.v. Samling i Lindner album.
Kat.nr.:
2200 A
DUNKIRCHEN. 1940. Sjældent brev frankeret med 1,75 fr. blå overtryk Besetztes Nordfrankrich. Sign. Pickenpack BPP.
Kat.nr.:
2300
2201 A
DUNKIRCHEN. 1940. Sjældent brev frankeret med 1fr.+50 c. brun. overtryk Besetztes Nordfrankrich. Sign. og attest Pickenpack BPP.
Kat.nr.:
3800
2202 A
DUNKIRCHEN. 1940. Sjældent brev frankeret med 25 c. grøn i 4-blok med overtryk Besetztes Nordfrankrich.
Kat.nr.:
3300
2203 A
DUNKIRCHEN. 1940. Sjældent brev frankeret med 50+10 c. rødbrun i par overtryk Besetztes Nordfrankrich. Sign. Tust BPP.
Kat.nr.:
2800
2204 A
FRANKRIG. Dünkirchen. 1940. Sjælden brev korrekt frankeret med Mi. 6 I samt AFA 434 overtrykt Besetztes Nordfrankrich. Sign. Deka.
Kat.nr.:
2600
2205 S
GENERALGOUVERNEMENT og Böhmen & Mähren m.v. Samling i Lindner album en del samlet dobbelt.
Kat.nr.:
2206 S
Samling i Leuchtturm album.
Kat.nr.:
2207 S
Samling i springbind med diverse områder også noget Kroatien.
Kat.nr.:
2208 P
Samling med bl.a. Elsass-Lothringen og Generalgouvernement på albumblade.
Kat.nr.:
2209 P
Samling på albumsider med bl.a. komplette samlinger Generalgouvernement og Böhmen og Mähren (minus et par billige).
Kat.nr.:
2210 O
SUDETERLAND. Maffersdorf. 2 kort uden adresse med bl.a. Fügner sæt. Mi. (løse) 450 €
Kat.nr.:
2211 S
SUDETERLAND. Samling med ca. 120 breve samt diverse brevstykker med bl.a. bedre overtryk.
Kat.nr.:
4100